14 Günlük Fark Maaşı ve SGK Bildirimi


14 Günlük Fark Maaşı ve SGK Bildirimi


14 Günlük Fark Maaşı ve SGK Bildirimi

10.09.1987 tarih ve 19570 sayılı Resmi Gazete de yayımlanan 28 sayılı Kanun hükmünde Kararname hükümlerine göre maaşlarımızı 15 Ekim 1987 tarihinden bu yana her ayın 15'inde peşin almaktayız.
Maaş unsurlarını etkileyen zam oranlarının 1 Ocak ve 1 Temmuzdan geçerli olarak verilmesi nedeniyle peşin aldığımız maaşın 01-14 Ocak/Temmuz dönemine tekabül eden 14 günlük fark tutarları 15 Ocak/Temmuz'dan sonra hesaplanarak ödenmektedir.
Bu husustaki en çok rastlanan soru/hata naklen gelen personelin 14 günlük farkının hangi harcama birimi tarafından yapılacağı ve SGK bildirimlerinin nasıl yapılacağıdır.
14 Günlük Fark Maaşı Hesaplama:

Esasen naklen gelen personelin 14 günlük fark tutarını görevden ayrıldığı kurumun hesaplaması gerekmektedir. Yani Ocak/Temmuz maaşını hangi harcama birimi ödemiş ise 14 gün farkını da o birim ödemelidir. Denediniz mi bilmiyorum ancak naklen gelen bir personelinizin eski harcama birimi tarafından hesaplanan bordrolarını KPHYS size göstermez.
Ancak fark maaşı hesaplamasının hangi harcama birimi tarafından yapılacağı ile ilgili nokta atışı bir yönetmelik, kanun maddesi vs yoktur. Bu husus yurtiçi sürekli görev yolluğunun hangi birim tarafından ödeneceği konusundaki sorun ile aynıdır. (Başka bir bakanlığa geçiş yapmış ise yeni bakanlığının bütçesinden karşılanır o husus sabit) Personeli yolluksuz harcırahsız yeni görev yerine göndermemeniz gerekir ancak yolluğunu almadan gelen personel ile karşılaşmışsınızdır.

Naklen gelen personelinizin maaş nakil ilmuhaberinde "14 günlük fark ödenmemiştir" ibaresi varsa Ocak/Temmuz maaşını siz ödememiş olsanız bile fark ödemesini sizin yapmanız gerekir. Ancak bu ibare mevcut değilse kimse ödeme yapmadığınız için sizi suçlayamaz. Personel talep eder siz de eski kurumuna yazı yazarak ödenip ödenmediğini öğrenirsiniz. Tabi ki yazışma işine gerek kalmadan inisiyatifi ele alarak ödemeyi yapabilirsiniz. Ödemeyi hangi tarihte yaptığınızın önemi yok. KPHYS cari yıl ve bir önceki yıl için münferit hesaplama işlemine izin veriyor. SGK bildirimini de doğru yaptıktan sonra sıkıntı yaşamazsınız.

Öncelikle kurumunuzdan ayrılan personel için nasıl bir yol izlemeniz gerekir bu hususa değinelim.
Personel Ocak/Temmuz maaşını almadan ayrılıyorsa dikkat edilecek bir husus yok. Ancak maaşını aldıktan sonra siz fark maaşlarını hesaplatmadan görevden ayrılıyorsa maaş nakil ilmuhaberinde "14 günlük fark maaşı kurumumuzca ödenecektir." ibaresi ekleyin ve fark maaşını hesaplayıp muhasebeleştirdikten sonra maaş bilgi ekranında "3 -Naklen Geçme" olarak işaretleyin. Yeni kurumundaki görevli mutemet ilgili personeli kurumuna almak için biraz beklesin. Şubat/Ağustos başına kadar vakti var nasılsa. Zaten sıkıntı çıkarmayacaktır. Dertten kurtarıyorsunuz meslektaşınızı...

Naklen gelen personel için yapılacak işlemler nelerdir?
1- Ocak/Temmuz maaşını almadan gelmiş bir personeliniz var ise öncelikle maaş bilgi girişi ekranından "Naklen Gelen" penceresini açarak personeli kurumumuza alıyoruz.

"14 Günlük Maaş İşlemleri - Maaş Bilgi Girişi" ekranından sorgulandığında* personel mevcut değil ise "Maaş Fark Tablosuna Aktarma" ekranından** personelimizi bulup "Aktar" butonuna basıyoruz.

Aradaki fark nedir tam olarak anlayamadım ancak "14 Günlük Maaş İşlemleri - Maaş Bilgi Girişi" ekranındaki "Naklen Gelen" penceresinden sorgulama ile de personeli daha önce aktarabildim.

Aktarma işlemini yaptıktan sonra "14 Günlük Maaş İşlemleri - Maaş Bilgi Girişi" ekranından personelimizi bulup işlem kodu "3 -Naklen Geçme" ise "9-Diğer Bilgilerdeki Değişiklikler" olarak değiştirip kaydediyoruz.

"14 Günlük Maaş İşlemleri - Maaş Hesaplama Ekranı" bölümüne geçip "Ay/Yıl Bilgi girişi" "Temmuz 2018" seçili iken hesaplama işlemini yapıyoruz. Onay süreci normal maaş onaylama süreci ile aynı ancak banka listesini yeni bir duyuru yapılmazsa yine manuel hazırlayıp göndereceğiz.
(Katsayı güncellemesinden dolayı menüye erişim sağlanamadığından görsel eklenemedi)

2-Ocak/Temmuz maaşını eski kurumunda almış ancak 14 günlük farkı hesaplanmamış bir personele fark ödemesi yapmanız gerekiyorsa yolumuz çatallanıyor. Henüz 14 günlük farkları ödememişsek üstte anlattığım gibi aktarma işlemini yapmanız gerekiyor. Tüm personelinizle birlikte naklen gelen personel de ödemesini alacak.
Ee siz 14 günlük farkları yaptıktan sonra fark ödemesini almamış bir personel gelirse ne yapacaksınız?

Ölü taklidi yapmayın. Ben yaptım yemedi... İzinliyken çağırdılar kuruma. Bodrum Turgutreiste tatildeyim. Sırtımda çanta, elimde plaj havlusu internet kafeye gittim :D hesaplamayı orada yapıp kurumdaki bilgisayara uzaktan bağlantı ile ÖEB, bordro vs belgeleri yazdırdım. İmzalatıp ödemesini yapın diye rica ettim arkadaşlara. Çok özür dilerim hani çocuklu bayan derler ya, tatildeki arkadaşlar beni öye bekledi... Bizim meslek böyle işte. Tatilde bile iş yakamızı bırakmaz.

Hesaplama işlemi yine normal maaştaki münferit hesaplama ile aynı. Sıkıntı ise ÖEB düzenlemede. Hesaplamayı yaptıktan sonra bordronuzu yazdırarak ÖEB i MYS de düzenlemelisiniz. KBS kılavuzundaki açıklama bu şekilde. MYS de önce yeni harcama oluşturulacak ÖEB düzenlenirken aylık hangi kodda, taban aylık ek gösterge aylığı da aynı kod mu? Ödeme yapıldı mı SGK bildirimini yapayım mı vs sorunlarla boğuşacaksınız.
MYS ile uğraşmadan ödeme yöntemi var mı diye soracak olursanız cevabı KPHYS Manuel Bordro Girişi Ekranı. Bu ödeme yöntemini kullanmak isterseniz ilgili personel fark maaşını bir sonraki ayın 15 inde maaşı ile birlikte alır. SGK bildirimi yönünden herhangi bir yaptırım ile karşılaşmazsınız. Önemli olan ödeme tarihinden itibaren 10 gün içinde bildirimde bulunmanızdır.